DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ...

Yeni teknolojiler hayatımızın bir parçası. İlk çıktığında belki biraz zorlansak ta zaman içerisinde adapte oluyoruz. Dental sektörünün protez üretimini bizi ilgilendiren kısmı dersek bu konuda biraz düşüncelerimi aktarmak isterim.

Dönüşüm diş hekiminden başlıyor. Ağız içi kameralar dan istediği sonucu alabiliyorsa hekimler sorun yok ancak istediği sonucu alamıyorsa klasik yöntemlerle aljinat veya silikonla ölçü alıp koleleri açıp daha sonra Scan edip laboratuvara e mail ile bilgileri gönderebilir. ( bu aşamada retraksiyon ipliği ile ölçü almakta ayrı bir seçenek) Tabiiki bu durumda her hekimin bir Scanner cihazı olmak zorunda artık.

Laboratuar açısından baktığınızda ise dönüşüm daha da kaçınılmaz bir durumda. Ülkemizde yaklaşık 50 yıllık bir tarihi olan hassas döküm yöntemi ile üretilen diş protezleri artık son demlerini yaşıyor diyebiliriz. Şimdilerde Cad Cam cihazlarına adapte olmuş laboratuarlar bu dönüşümü kolay kabulleniyor gibi gözükürken bazıları ise ısrarla teknolojiyi reddetme eğilimindeler.

Tüm meslektaşlarıma firma üretim ve sektör birikimlerimle ısrarla söylüyorumki buna direnmek anlamsız. Her halukarda artık el işçiliği ile yapılan her türlü üretim ülkemizin ekonomik şartlarına uymadığı gibi her geçen gün daha da hepimizi zorlayacaktır. Kapıya dayanıp şu parayı vermessen çalışmam diyen ustalar veya tam tersi elemanına hakettiğini vermeyen işverenler kendi perspektiflerinden haklı olabilirler ama sonuçta insana dayalı üretim mantığı bitmiştir.

Sonuç olarak insana parayı kazandıran birikimdir. Birikim sahibi belli bir kimlik veya marka oluşturmuş laboratuarlar yaklaşık 60 -70 bin Avro bir yatırımla bu teknolojilere çok rahat geçebilirler. Cad Cam - Scanner - Fırınlar bu yatırımı yapan firmalardan hemen hemen hiç pişman olan örneği yok gibidir. Soft blok la metal alt yapı üretmekte artık rüştünü ispat etmiştir. Zaten mevcut eleman masrafını teknolojiyeye yatırarak extra bir yük almadan kendilerini yenilemiş ve dönüşmüş olacaklar.

İkinci bir seçenek ise birkaç laboratuarın birleşerek Lazer sinterleme cihazları sistemini kurarak yoluna devam etmesidir. Biraz riskli gözüksede yine bu yatırımı yapanlarında 2. 3 üncü makinalarını aldıklarını görüyoruz. Aynı cihazlarla sanayi ürünleri üretimide mümkün olduğundan daha rahat risk alabilirsiniz.

Ülkemizde hem Cad Cam ve yardımcı cihazları Laser sinterleme cihaz ve ekipmanları ve yine sarf malzemeleri üretim distribütörlükleri ile ilgili hizmet veren birçok firma mevcuttur. Tabiiki bu firmalardan en uygun olanı seçmek tüketicinin tasarrufundadır.

Tüm sektör insanımıza Saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. Başarılar kolaklıklar diliyorum.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
DSC_0828 copy.jpg

We Are Just DENTAL ALLOY PRODUCER